![]() |
Ιερός Ναός προς τιμήν του Αγίου Νικάνορος Στη θέση όπου είναι κτισμένος ο ναός του
Αγίου Νικάνορος προϋπήρχεν αρχαίος ναός, που είχε κτισθεί στα 1709,
στην εποχή που αρχιερεύς ήταν ο Ζωσιμάς. Σώζεται επιγραφή με το
ακόλουθο κείμενο: «Ο θείος ούτος και ιερός ναός, ο επ’ ονόματι τιμώμενος του οσίου πατρός ημών Νικάνορος του θαυματουργού ηγέρθη εκ βάθρων το Σ<ωτήριον> έτος 1709 αρχιερατεύοντος του Κου Ζωσιμά. Επεσκευάσθη δε κατ’Αύγουστον του 1899 τη (με τη) συνδρομή και πρωτοβουλία του κ. Ιωάννου Καρακώτσιου». |
Φωτογραφία: Συλλογή Καλλιόπης Μπόντα-Ντουμανάκη | περισσότερα |
![]() |