apotyposi

 

ΟΔΟΣ: Κωνσταντίνου Βαρβέρη

 

 

Βαρβέρης  Κωνσταντίνος

(1916-1986),

Δήμαρχος Σιάτιστας

από το 1975 μέχρι το 1984.

 

 

  

Εκλέχτηκε Δήμαρχος Σιάτιστας στις εκλογές που έγιναν στις 30-3-1975, 15-10-1978 και 24-10-1982.

Δετέλεσε δηλαδή ο Κ. Βαρβέρης Δήμαρχος Σιάτιστας από 1-6-1975 μέχρι 30-6-1984, οπότε και παραιτήθηκε για λόγους υγείας.

Το 1984 κυκλοφόρησε το βιβλίο του «ΣΙΑΤΙΣΤΑ 1963-1983» από τις εκδόσεις ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ. Στον πρόλογο του βιβλίου αναφέρει τα βιβλία ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ του Ιωάννου Αποστόλου και το 50 ΕΤΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ του Μιλτιάδη Στρακαλή ως πηγές ιστορικών στοιχείων για τη Σιάτιστα και συνεχίζει: «… γι΄αυτό και συνεπλήρωσα και εγώ λίγα διά την περίοδον 1963-1983, ώστε να υπάρχουν στοιχεία, δια τις μελλοντικές γεννιές, της Ιστορίας και γενικά εξελίξεως της πόλης τόσον από απόψεως πληθυσμιακής όσον και για την οικονομικήν αυτής ενασχόλησιν…».

 

ΠΗΓΕΣ

Βαρβέρης Κώστας, ΣΙΑΤΙΣΤΑ 1963-1983, εκδόσεις ΜΑΙΑΝΔΡΟΣ, Θεσ/νίκη 1984.

Μπόντας Γεώργιος Μ., άρθρο με τίτλο: Κοινοτάρχες και Δήμαρχοι της Σιάτιστας, στο περιοδικό «Βοϊακή Ζωή», Μάρτιος-Απρίλιος 1990.

Απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Σιάτιστας με αριθμό 263/90.

Φωτογραφία: από το βιβλίο 50 έτη Ελευθερίας του Μ. Στρακαλή.